KRİYOABLASYON (SOĞUK) ABLASYON


KONU : KRİYOABLASYON (SOĞUK) ABLASYON

 

Soğuk (Dondurarak) ablasyon (Kriyoablasyon) nedir?

Halk dilinde soğuk ablasyon tıp dilinde kriyoablasyon, cryoablasyon olarak geçer. Kryo-ablasyon dondurarak yok etmek anlamını taşır. Dondurarak yapılan kriyoablasyon işlemi, aritmi çıkaran odakları hedef alarak o bölgenin -40 ile -50 derece arasında dondurulması işlemidir. Bu prosedür ile dondurulan odaklar ritim bozukluğuna sebep olamayacak şekilde izole edilir.

 

Soğuk ablasyon (Kriyoablasyon) kimlere yapılır ?

            Kriyoablasyon günümüzde sıklığı artan bir şekilde atriyal fibrilasyon tedavisinde kullanılmaktadır. Atriyal fibrilasyonda tedavisindeki iki seçenekten bir tanesidir.

            Ayrıca özellikle genç hastalarda ritim bozukluğuna neden olan odağın kendi kalp kablosuna yakın bir yerden geçmesi söz konusu olduğu durumlarda kriyoablasyon uygulanabilir. (Supraventriküler taşikardi, Wolf Parkinson White, Atriyal Taşikardi vb.)

 

Soğuk ablasyon (Kriyoablasyon) nasıl yapılır ?

            Soğuk ablasyon tedavisi merkezimizde genellikle girişim yerine lokal anestezi ve bilinçli sedasyon olarak tabir edilen ilaçlar altında yapılır. Bazı durumlarda genel anestezi kullanılabilir. Kasıktan kalbin içine gönderilen kablolar ile kalbin aritmi çıkartan odakları dondurulur.

 

Soğuk ablasyon (Kriyoablasyon) ne kadar sürer?

Ablasyonun uygulandığı ritim bozukluğunun türü çoğunlukla süreyi etkileyen ana faktördür. Kriyoablasyon işlemleri genellikle 1-2 saat sürebilir. Bazı hastalarda klinik özelliklerle değişmek ile beraber bu süre uzayabilir.

 

Kriyoablasyon Ablasyon Tedavisi uygulaması

            Kriyoablasyon özellikli merkezler ve deneyimli operatörler tarafından yapılabilen kompleks bir prosedürdür. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp Ritim Bozukluğu Merkezinin 2017’den bu yana Kriyoablasyon mükemmellik merkezi “Cryoablasyon Centre of Exellence “sertifikası bulunmaktadır. İzmir soğuk ablasyon merkezimizdeki operatörlerimizden Prof. Dr. Emin Evren ÖZCAN ve Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Ekrem TURAN tarafından uygulanabilmektedir.


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast